Co nabídne výprava litoměřické diecéze na Národní pouť do Říma?

Jiří Nývlt 16.listopadu 2024
Osmidenní výprava z litoměřické diecéze do Říma s biskupem Stanislavem Přibylem na Národní pouť 2025 se pomalu, ale jistě plní. (uskuteční se 24. - 31.3) Váhavcům ji přibližuje její organizátor Petr Křížek v rozhovoru.  


Čím je tahle poutí cesta výjimečná?

Nejprve tím, že na poutní cestu vyrážíme jako společenství věřících z litoměřické diecéze. Biskup Stanislav Přibyl prožije značnou část pouti společně s námi. Dále tím, že program cesty je připraven tak, abychom ji mohli prožít nejen jako duchovní putování k hrobům apoštolů Petra, Pavla, Cyrila a mnohých dalších, ale také jako šanci pro prohloubení naší víry, oživení naší naděje a obnovení pramene lásky v našem srdci. A v neposlední řadě budeme pobývat na místech, kde do slova a do písmene kráčely církevní dějiny. Budeme mít možnost uvědomit si, jak pestré je společenství Kristovy církve, čím vším církev doposavad prošla a jaké jsou její cesty v dnešním světě. To poslední si slibuji zejména od setkání se současným papežem Františkem.

Úplně slyším svojí maminku: „To je dálka. A co když budu v autobuse potřebovat na záchod. Neznám jazyky, jak se tam domluvím.“

Své maminky, můžeme uklidnit, že se nemusejí vůbec ničeho obávat. Cesta je vhodná pro každého, kdo vydrží trochu toho nepohodlí v autobusu a množství poutníků v Římě. Vše bude připraveno a zajištěno tak, aby se každý mohl soustředit jen na to podstatné. Ano, dálka to je. Ale nepochybuji o tom, že Hospodin dá tomu, kdo se na pouť vydá, sílu ono nepohodlí daleké cesty unést. Autobus, kterým pojedeme, bude pohodlný a bude samozřejmě vybaven záchodem. Ale stejně tak budeme cestou dělat dostatečné množství zastávek, abychom se trochu protáhli a mohli si odskočit. Cizí jazyky nikdo z poutníků znát nemusí. Všichni průvodci nejenže hovoří česky, ale jsou také velmi pozorní. Ohlídají si proto, aby se nikdo nikde neztratil. A kromě toho bude mít každý účastník u sebe telefonní číslo svého průvodce pro případ, že by se přeci jen ztratil. A pak je tady ještě jedná veliká jistota. A tou je nový český velvyslanec ve Vatikánu, Pavel Svoboda, který má zvláštní pochopení pro vše, co je „ztracené“….

Co znamená podtitul poutní cesty naší diecéze „po stopách apoštolů a svědků víry“… co poutníci zažijí a uvidí?

Podtitul „po stopách apoštolů a svědků víry“ není marketingový tah, ale program. Charakterizuje cestu jako takovou. Každý z poutníků vstupuje svým způsobem do duchovního proudu těch, kteří před ním do Říma putovali. Ať už to byli první křesťané Petr či Pavel, misionáři Konstantin s Metodějem, abatyše Mlada či biskup Vojtěch anebo sázavský opat Božetěch či tepelský blahoslavený Hroznata. Anebo svědci 20. století – Beran, Špidlík, Škarvada a mnozí další. S duchovním odkazem všech těchto apoštolů a svědků víry se v Římě setkáme a můžeme ho nechat na sebe působit. Každého bezpochyby osloví něco jiného, ale nepochybuji o tom, že nikdo neodejde z Říma s prázdnou… Rychlý pohled do programu prozradí, že uzříme antické Forum Romanum, jezuitský kostel sv. Ignáce, Caravaggiovy oltářní obrazy, všechny hlavní římské baziliky – sv. Petra, sv. Jana v Lateránu, Panny Marie Sněžné, sv. Pavla za hradbami, samozřejmě také sv. Klimenta v Lateránu, sv. Paxedu a v neposlední řadě i římské katakomby. A mnoho dalšího…

Blíží se Vánoce. Uměli byste to zařídit jako dárek pod stromeček  připravit nějaký dárkový certifikát?

No jasně. Pro všechny, kdo chtějí touto cestou obdarovat své blízké, máme samozřejmě připravené krásné certifikáty, které lze nadělit pod stromeček. Nepochybuji o tom, že udělají velikou radost. Stejně tak je možné věnovat tuto cestu svému kmotřenci u příležitosti udílení svátosti biřmování, anebo svým dospívajícím potomkům jako svědectví o své vlastní víře a křesťanské životní cestě. Na takový dárek se nezapomíná a takový dárek nerezaví…. To mohu dosvědčit ze své vlastní životní zkušenosti. 

Více zde!

Co nabídne výprava litoměřické diecéze na Národní pouť do Říma?