V pražské katedrále vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu
V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v sobotu 16. listopadu 2019 vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
Slavnostní bohoslužby v pražské katedrále se účastnili čeští a moravští biskupové, apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo, bývalý apoštolský nuncius v ČR Diego Causero, kněží, řeholnice a řeholníci, hosté z domova i ze zahraničí a stovky věřících, kteří přišli společně poděkovat za kanonizaci Anežky Přemyslovny před 30 lety a za dar svobody v naší zemi.
Pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka na začátku bohoslužby oznámil, že na mimořádném zasedání ČBK, které se uskutečnilo před několika dny v Římě, se čeští a moravší biskupové rozhodli připojit k Polské biskupské konferenci a společně s ní žádat Svatého otce, aby se svatý papež Jan Pavel II. stal učitelem církve a patronem Evropy.
Emeritní krakovský arcibiskup Stanisław kardinál Dziwisz ve své promluvě poděkoval za pozvání na tuto bohoslužbu: „Chtěl bych především srdečně poděkovat otci kardinálovi Dominikovi za pozvání na dnešní slavnost. Z Krakova do Prahy není daleko! Vždycky jsme si byli blízcí. Prvním patronem krakovského biskupství na wawelském vrchu je svatý Václav, mučedník, a vedle něho svatý Stanislav, biskup a mučedník. V Polsku víme, že k nám právě z Čech ve druhé polovině desátého století přišlo evangelium.“
Vzpomenul na volbu papeže Jana Pavla II., která nejen pohnula, ba dokonce otřásla základy komunistického impéria střední a východní Evropy a po 11 letech skutečně došlo k přelomových událostem. „Pamatuji se, s jakým pohnutím a s jakou radostí jste vítali Svatého otce na české půdě, také v této katedrále, několik měsíců po kanonizaci svaté Anežky České a po takzvané sametové revoluci. Copak to nebyl opravdový zázrak...? Před třiceti lety, 12. listopadu, Svatý otec Jan Pavel II. povýšil k oltářní úctě svatou Anežku Českou z rodu Přemyslovců. Po dlouhé době, neboť skromná Anežka musela čekat na svatořečení více než sedm set let. Dnes však můžeme říci, že z perspektivy minulých staletí a toho, co se stalo před třiceti lety, Bůh zvolil ten nejlepší okamžik, aby dal českému národu tak překrásný dar, totiž patronku svobody, do níž vás uvedla tato světice.“
Podle kardinála Dziwisze se před třiceti lety v naší zemi uskutečnila i duchovní revoluce. „Po čtyřiceti letech vlády ideologie a systému, který v životě člověka a společnosti nedával místo Bohu, lidé pochopili, že to tak nemůže jít dál. Nelze do nekonečna budovat na písku. Je třeba stavět na skále pravdy o člověku. A tato pravda zní: člověk je Božím dítětem, stvořeným k obrazu a podobě Boha. Náš život se nekončí tady na zemi, protože jsme povoláni žít v Božím království lásky a pokoje navěky. To je horizont naší křesťanské naděje,“ dodal polský kardinál.
Dále v homilii uvedl, že během první apoštolské cesty papeže Jana Pavla II. do Polska v Hnězdně, kde je živá památka svatého Vojtěcha, si papež povšimnul mezi mnoha transparenty jednoho, který byl napsán česky: „´Pamatuj Otče na své české děti.´Jan Pavel II. tento nápis dvakrát přečetl a dodal příznačně: ´Papež, který v sobě nosí Vojtěchův odkaz, na tyto děti nemůže zapomenout! Ba ani my všichni, drazí bratři a sestry, kteří v sobě nosíme totéž svatovojtěšské dědictví, nemůžeme na tyto svoje bratry zapomenout!´ (Homilie,3. června 1979), č.4). Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry a po letech mohl poděkovat spolu s vámi Bohu za dar svobody a suverenity vaší vlasti.“
„Dnes nevzpomínáme jenom na minulost. Svoboda je dar, ale také zadání pro každou a pro každého z nás. Denně musíme opatrovat svobodu ducha, svobodu našich srdcí od špatných tužeb, od hříchu i zla, jež se vkrádají do našeho osobního, rodinného i společenského života. Křesťanský život je neustálým zápasem o dobro a lásku v nás i kolem nás,“ řekl kardinál Dziwisz v závěru svého kázání.
Na konec bohoslužby udělil kardinál Dominik Duka Zlatou svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského zesnulému PhDr. Václavu Bendoviin memoriam, za celoživotní zápas o svobodu církve svého národa, dále Mons. Václavu Malému, pomocnému biskupu pražskému, za úsilí o svobodu církve a národa a Ing. Janu Smrčinovi za rozvoj svobodné katolické charity a prohloubení piety lidických obětí.
Celá homilie Stanisława kardinála Dziwisze je ke stažení zde
Ocenění Zlatá svatovojtěšká medaile
Zdroj: cirkev.cz
Foto k článku: Roman Albrecht, Člověk a víra
Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii