Podařený Tříkrálový koncert, sbírka pokračuje online i „staticky“

Milena Davídková 13.ledna 2021

Více než 2,1 milionu korun poslali během Tříkrálového koncertu jeho diváci pomocí dárcovských SMS. Tradiční Tříkrálový koncert, který je každoročním poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům odvysílala Česká televize v neděli 10. ledna večer. Tříkrálová sbírka však stále pokračuje – v online prostoru i prostřednictvím „statických pokladniček“. Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření totiž letos nedovolují koledníkům vyjít do ulic. To však vede k hledání nových cest, jak sbírku lidem otevřít.

Nedělní Tříkrálový koncert  na ČT1 přinesl zábavu, živé hudební výstupy a také reportáže o tom, jak peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají. Díky dárcům a jejich dárcovským SMS vynesl částku 2 163 861 Kč. Další peníze poslali diváci prostřednictvím webu www.trikralovasbirka.cz. „Z celého srdce děkujeme vám všem, kteří i v těchto časech myslíte na ostatní!“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika. Tříkrálový koncert byl poprvé ve své historii vysílán bez  publika složeného z dětských koledníků.

Koledníci i místní koordinátoři sbírky však hledají způsob, jak přinést do domácností po celé České republice požehnání a neohrozit přitom zdraví lidí, kteří do sbírky – mnohdy již pravidelně – přispívají. Aby o koledu nikdo nepřišel, i kdyby ji zažil jen v online prostoru. Na stránkách www.trikralovasbirka.cz je tak připraveno video se zpívajícími koledníky, požehnání od Mons. Josefa Suchára, faráře a koledníka z Neratova a je zde také několik možností, jak do sbírky přispět.

Tříkrálová sbírka žije také na sociálních sítích. A podle hesla „Když nemůže pokladnička k vám, můžete vy k pokladničce“ aneb „Každý z nás je koledníkem“ vznikla řada příspěvků. Příkladem za všechny budiž spot na Facebookovém profilu poslance Mariana Jurečky.

Kde všude vybrané peníze pomohou, se dočtete v záměrech jednotlivých diecézních charit.


Místo zpívajících koledníků statické pokladničky

Tříkrálová sbírka však i přes nutná omezení pokračuje i v terénu. Místní Charity v těchto dnech vhazují lidem do schránek cukříky a letáčky s informací, kde jsou umístěny statické pokladničky. Ty jsou k dispozici zejména na místních Charitách, v některých obchodech, na městských a obecních úřadech a také v kostelech.

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však nedovolují koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Zákaz vycházení, kdy přes 60 tisíc dobrovolných koledníků musí zůstat doma, způsobí nepochybně velký výpadek,“ pokračuje Gabriela Víšová. Značné rozšíření statických pokladniček podle Víšové však vzbuzuje naději, že výtěžek sbírky na pomoc potřebných bude i letos dobrý.   

„V naší oblasti máme díky laskavému svolení majitelů a obsluhy obchodů a lékáren, úředníků na obcích a kněží ve farnostech, rozmístěno celkem 87 statických pokladniček. Nejvíce je jich v samotné Konici,“ říká Marek Navrátil, ředitel Charity Konice. „Velmi si té ochoty a vstřícnosti vážíme. Za dárci letos bohužel nemůžeme přijít s písničkou, přáním a informacemi, že máme v úmyslu podporovat jednotlivce a rodiny postižené krizí a pomoci terénním službám, ale věříme, že to dobře dopadne. Kde lze do kasiček přispět píšeme na webových stránkách naší Charity.“

Charity Roudnice nad Labem již rozvezla 20 pokladniček do obcí na Podřipsku a Budyňsku. „Tři další máme u nás v Roudnici – v Charitě v Riegrově ulici, v Infocentru a v Pekárně u Kraupnerů. Pokladnička byla přes víkend také v kostele a pro své zaměstnance si ji vyžádal i náš městský úřad,“ říká Marcela Lysáčková, ředitelka roudnické Charity.

Ve Frýdku-Místku a okolí mají pokladniček něco přes 70, přehled je opět na charitním webu. „Jsme rádi, že nám příznivci umožňují pokladničku umístit, a někdy se někdy i sami nabízejí. Je to jediná možnost jak dostat pokladničky k lidem,“ říká Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek. „Jak se statické pokladničky osvědčí, to se uvidí po jejich rozpečetění,“ dodává Hořínek.


Historie Tříkrálové sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 probíhá 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a
 to bankovním převodem i kartou on-line. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online pokladnička.

Zdroj tisková zpráva ze dne 11. ledna 2021 (Charita Česká republika, Jan Oulík)