Biskupství litoměřické znovu na veletrhu Památky
Biskupství litoměřické se po loňské dobré zkušenosti účastní opět veletrhu Památky, jehož čtvrtý ročník se uskuteční ve dnech 22. a 23. října 2015 v Praze. Oproti minulému roku se veletrh přesunul v rámci Výstaviště v Holešovicích o kousek dále, do Křižíkových pavilonů. Římskokatolická církev bude na veletrhu zastoupena také Arcibiskupstvím pražským a Biskupstvím českobudějovickým.
Prezentace Biskupství litoměřického bude zaměřena na aktuální dění v oblasti památkové péče v litoměřické diecézi. Zároveň upozorní na některá z letošních výročí, z nichž těmi nejvýznamnějšími jsou 20. výročí svatořečení svaté Zdislavy jako patronky diecéze a 110 let od narození litoměřického biskupa Štěpána kardinála Trochty.
Vystaveny budou drobné sošky ze souboru Čtrnácti svatých Pomocníků z Dobrovice na Mladoboleslavsku, které jsou jinak uschovány v depozitáři Biskupství litoměřického, a pasovský misál z roku 1505 z původních sbírek litoměřického Diecézního muzea, jehož výročí založení bylo v letošním roce připomenuto výstavou v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích s názvem „Ad gloriam Dei - 130 let Diecézního muzea v Litoměřicích a 20 let jeho obnovené existence.
V pátek 23. října 2015 se uskuteční konference Arcibiskupství pražského, na které bude Biskupství litoměřické zastoupeno dvěma přednáškami. První z nich přednese pan generální vikář P. ThLic. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR na téma „Je kostel náš nebo ‚jejich'? - úvaha nad společným zájmem o sakrální stavby v naší společnosti. Druhého příspěvku se ujali ti, kteří se jako stavební technici každodenně věnují opravám památek - Ing. Vladimír Buřt a Tomáš Buřt. Svoji prezentaci nazvali „Opomíjené kulturní dědictví litoměřické diecéze a jeho obnova. Dle svých časových možností budou jak generální vikář P. Stanislav Přibyl, tak technik Tomáš Buřt přítomni na veletrhu v obou dnech, je tak možné si s nimi přijít o palčivých otázkách obnovy památek popovídat.
Biskupství litoměřické bude na svém stánku nabízet materiály, týkající se litoměřické diecéze. Bude také možné ochutnat výborné pivo z letos otevřeného oseckého klášterního pivovaru, který navázal na několik staletí trvající zálibu oseckých opatů vařit pivo. Hned po svém červnovém otevření si pivovar získal své příznivce.
V rámci veletrhu bude možné i další setkání s paní Irenou Gosmanovou, pozlacovačkou, která často za dlouhých nocí a při umělém světle vrací svýma šikovnýma rukama lesk předmětům, které by jinak zůstaly zašlé a lidské oko by tolik netěšily.
Stánek Biskupství litoměřického má označení KPE 150. Veletržní tým na něm s radostí všechny přivítá.
Další informace o veletrhu Památky 2015 jsou na webových stránkách pořadatele: http://www.incheba.cz/veletrh/pamatky/o-veletrhu.html.
Květnov po opravě. Foto: Tomáš Buřt
Orasice, kostel sv. Mikuláše, restaurovaný strop. Foto: Tomáš Buřt