Biskup Jan Baxant se setkal se starosty měst a obcí z litoměřické diecéze
Litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant se v úterý 27. května 2014 setkal v biskupské rezidenci v Litoměřicích s představiteli měst a obcí, které se nacházejí na území litoměřické diecéze, aby se s nimi osobně pozdravil a poděkoval jim za spolupráci. Pozvání se účastnilo na sedmdesát z nich.
V Litoměřicích se konalo tradiční setkání představitelů měst a obcí litoměřické diecéze s diecézním biskupem Mons. Janem Baxantem. K těmto každoročním setkáním s litoměřickým biskupem jsou zváni představitelé měst a obcí (primátorky, primátoři, starostky, starostové, příp. jejich zástupci), s nimiž se Mons. Jan Baxant během uplynulého roku též setkával při svých pastoračních návštěvách farností v diecézi. Přijetí těchto významných osobností v biskupské rezidenci vždy probíhá v přátelském duchu, ale má za cíl i podat aktuální informace ze života římskokatolické církve. Loňského roku se toto setkání kvůli povodním neuskutečnilo.
V letošním roce, jak biskup uvedl, ho k setkání vedly hned tři důvody: kromě toho, že se chtěl s každým z pozvaných hostů osobně pozdravit a poděkovat mu za spolupráci mezi městy, obcemi a církví a zároveň oplatit svoji návštěvu, chtěl rovněž informovat o finančním daru papeže Františka postiženým povodněmi v litoměřické diecézi a - jak řekl - setkáním vytvořit prostor pro vzájemné povzbuzení.
Biskup řekl, že si cení práce, kterou vykonávají pro obyvatele svých měst a obcí, že si váží všech navázaných vztahů, a zdůraznil společné úsilí a poslání - tj. pracovat pro lidi. V této souvislosti poukázal na slova papeže Františka, která zazněla při setkání Svatého otce se starosty římského obvodu začátkem letošního dubna, a to: Jste zprostředkovatelé, buďte nástroji ve prospěch druhých.
Informoval přítomné o tom, že se papež František rozhodl věnovat finanční dar litoměřické diecézi pro nejvíce postižené povodní v roce 2013, který poputuje do tří obcí na Litoměřicku - do Křešic, Mlékojed a Počapel. Zmínil, že právě Litoměřicko bylo v loňském roce jednou z postižených oblastí v republice a ocenil přitom obětavou práci záchranářů-hasičů.
Řekl, že tato tradiční setkání s představiteli měst a obcí litoměřické diecéze v biskupské rezidenci by měla vést k vzájemnému povzbuzení a poděkoval za vstřícnost vůči kněžím, kteří působí v místech, jež přítomní představitelé územních samospráv reprezentují.
Setkání se rovněž účastnili generální vikář litoměřické diecéze P. ThLic. Stanislav Přibyl CSsR, biskupský vikář pro pastoraci J.M. can. ICLic. Martin Davídek a archivář Biskupství litoměřického Mgr. Martin Barus.
Generální vikář poděkoval za spolupráci mezi městy, obcemi a katolickou církví, v několika údajích shrnul základní informace o litoměřické diecézi a krátce se dotkl i tématu tzv. církevních restitucí. V této souvislosti, jak uvedl, se litoměřická diecéze bude orientovat na oblast školství, zdravotnictví, sociálních služeb a vězeňské péče.
Archivář biskupství hovořil o tom, jak postupovat a kde dohledat informace ke stavebním dějinám kostelů.
Biskupský vikář pro pastoraci Martin Davídek zdůraznil: „Veřejnost často vnímá církev skrze kostely, restituce, vize, projekty, nakládání s majetkem, což je špatně. Kostel je především místem setkávání člověka s Bohem. My kněží jsme posláni do farností, abychom přinášeli Boží slovo, radostnou zvěst o zmrtvýchvstalém Kristu. Berte prosím v úvahu především to, že naším úkolem je zprostředkovávat setkání člověka s Bohem.
Déle než dvouhodinové setkání probíhalo v přátelské atmosféře, v jeho závěru se hosté podepsali do pamětní knihy biskupství.
Setkání litoměřického biskupa se zástupci měst a obcí litoměřické diecéze.